Av. H. Burak Çoğalan

H. Burak Çoğalan ile Gerçekleştirilen Röportaj

  • Burak Çoğalan kimdir? Kendinizden bahseder misiniz? Ufuk üniversitesi’nden hangi bölümden ve ne zaman mezun oldunuz?

23 Eylül 1991 yılında Ankara Yenimahalle’de dünyaya geldim. İlkokulu ve orta okulu Balgat’ta tamamladıktan sonra lisede Yenimahalle’den mezun oldum. 2016 yılında Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum.

  • Ufuk Üniversitesi’ni ve Hukuk Fakültesi bölümünü tercih etme sebebiniz nedir?

Kitap okumayı çok seviyorum. Bir şeyleri araştırmak ve araştırmalar üzerine  fikirlerimi ortaya koyabilmeyi çok seviyorum. Küçükken tanıştığım bir askeri hakim bana hukuk fakültesini okumam konusunda bende büyük bir etki yaratmıştı. Bende 12 yaşımdan beri hayalini kurduğum mesleği yapabilmek için hukuk fakültesini tercih ettim.

  • Lisans eğitimi sırasında staj imkanınız oldu mu? Olduysa bu imkanın size ne gibi getirileri oldu?

Staj imkanım oldu. Staj sayesinde yeni kişilerle tanıştım. Ayrıca staj süreci boyunca hem pratiğin hem de teorinin farklılıklarını gördüm. En büyük kazanımım hayatı okuyabilme ve okuduğum kitaplarla mukayese edebilme yeteneği olmuştur.

  • Şu anki işiniz mezun olduğunuz alanla mı ilgili? Kendi alanınızda çalışıyorsanız, bu konuda bizi biraz bilgilendirebilir misiniz? Ufuk üniversitesinde okumanın alanda çalışırken, gerek teorik gerek pratik size ne gibi avantajları oldu?

Şu anda Ankara Barosu’na kayıtlı avukatlık yapmaktayım. Avukatlık mesleği bizim ülkemiz de çok saygın bir meslek olması beni gururlandırıyor. Tabi her meslekte olduğu gibi avukatlığında bir takım zorlukları var. Lakin üniversite de öğretim görevlilerimiz bizlere bu zorlukları bahsettiğinden ve eğitimlerimiz bunlara ilişkin olduğu için üniversite eğitimim de akademisyenlerimizden gördüğüm eğitimle hayatın örtüştüğünü gördüm. Bu eğitim sayesinde hem mesleğim kolaylaştı hem de mesleğime olan sevgim her geçen gün daha çok artıyor.

  • İş bulma sürecinde üniversitemizin ve okuduğunuz bölümün size sağladığı avantajlar nelerdir?

İş bulma sürecinde üniversite akademisyenlerin tanınması konusunda bana bir çok faydası oldu. Akademisyenlerimizin ve Ufuk Üniversitesi’nin eğitiminin iyi olması iş dünyası çevresinde de bilinmekte olduğunu görmek beni çok mutlu ediyor.

  • Ufuk Üniversitesi’nden almış olduğunuz eğitim kariyerinizi nasıl etkiledi?

Kariyerimde iyi noktalara geldiğimi söyleyebilirim. Ufuk Üniversitesi sayesinde saygın bir kurumda saygın bir konuma kadar gelebilme imkanım oldu.

  • Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümünde halen okumakta olan öğrencilere veya yeni mezunlara neler tavsiye edersiniz?

Üniversitemiz imkanlar bakımından gerçekten çok iyi konumdadır. Üniversitemize değer verilmelerini ve sahip çıkmalarını öneririm. Çünkü üniversite bir insanın hayatının en önemli dönüm noktasıdır. Hayat okuluna hazırlık aşamasıdır. Ayrıca her şey kişinin kendisinde başlar ve kendisinde biter sözünü unutmasınlar. Bu düstur ile hareket ederek kendilerini her zaman geliştirsinler, faydalı yenilikleri görüp bunları ülkemize kazandırabilmek için çaba sarf etsinler. Zira üniversiteyi üiversite yapan araştırma, ülkeye kattığı yenilikler ve ülkeye verdiği beyinler. Son olarak; beyin göçü yapmayalım. Ülkemiz için çalışalım.

Teşekkür ederim…