Hemşire Tuğçe Okur

 

23 Eylül 1997 yılında Zonguldak Ereğli’de dünyaya geldim.İlkokul,ortaokul ve lise öğrenimimi Zonguldak Ereğli’de tamamladım.2016 yılında Üniversite öğrenimim için ilk başta soğuk gelen ama tanıdıkça insanın içini ısıtan güzide şehir Ankara’ya geldim.Ufuk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulundan 2020 yılında 3.04 ortalama ile mezun oldum.

  • Ufuk Üniversitesi’ni ve Hemşirelik bölümünü tercih etme sebebiniz nedir?

Küçükken bir steteskobum ve enjektör iğnem vardı.Oyuncak bebeklerimle bu şekilde oynardım.Dedemin tansiyon aletini kendime oyuncak edinmiştim.Hayalim olan bu mesleği yapmaktan çok mutluyum.Ufuk Üniversitesi ile de tercih döneminde Youtube da bulunan tanıtım videoları sayesinde tanıştım.Birçok etkinliği,öğrencilere sunulan fırsatlar çok ilgimi çekti.Zonguldak tan Ankara ya tercih etmek istediğim Ufuk Üniversitesini tanımak için geldiğimde öğretim üyeleri ve okul personelleri tarafından çok iyi karşılandım.Okulumu tanıma fırsatı buldum ve Ufuk Üniversitesini tercih ettim.

  • Lisans eğitimi sırasında staj imkanınız oldu mu? Olduysa bu imkanın size ne gibi getirileri oldu?

Neredeyse Ankaranın tüm hastanelerinde staj yapma imkanım oldu.Stajarımızı okul yönetimi düzenlerdi.Başta okulumuzun hastanesi olann Dr. Rıdvan Ege Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nin  mesleğimde büyük bir yeri vardır.1.Sınıf 2.dönemde staja başlamıştık.Uygulama dersleri sonrası hastanelerde pratik yapma şansı verildi.Uygulama odalarımız vardı.Eğitim hemşirelerimiz ile bir çok uygulamayı maketler üzerinde önce temele dayandırıyorduk.Daha sonra hastanelerde staj yaparak bilgilerimizi pekiştiriyorduk.Staj yapma fırsatı verildiği için şuan mesleğimde profesyonel anlamda  emin adımlarla ilerlediğimden şüphem yoktur.

  • Şu anki işiniz mezun olduğunuz alanla mı ilgili? Kendi alanınızda çalışıyorsanız, bu konuda bizi biraz bilgilendirebilir misiniz? Ufuk üniversitesinde okumanın alanda çalışırken, gerek teorik gerek pratik size ne gibi avantajları oldu?

Şuan da Mardin Artuklu Özel Mardinpark Hastanesinde Yoğun bakım hemşiresi olarak çalışmaktayım.Hemşireliğin özellikle  Covid döneminde çok saygın bir meslek olması beni gururlandırıyor.Ufuk Üniversitesin’de ülkemizde tanınmış hocalarından ders alma imkanım oldu.Yoğun bakımımızın Covid yoğun bakım olduğu dönemde okulumda öğrendiğim gerek pratik,gerek teorik bilgiler profesyonel anlamda işimi çok kolaylaştırdı.

  • İş bulma sürecinde üniversitemizin ve okuduğunuz bölümün size sağladığı avantajlar nelerdir?

İş bulma konusunda Üniversitemdeki hocalarımın ülkemizce tanınmış kişiler olması iş bulma konusunda işimi çok kolaylaştırdı.Ufuk Üniversitesi ve Akademisyenlerinin tanınmış kişiler olması Ufuk Üniversitesi mezunu olarak beni çok gururlandırıyor.

  • Ufuk Üniversitesi’nden almış olduğunuz eğitim kariyerinizi nasıl etkiledi?

Ufuk Üniversitesi sayesinde saygın bir kurumda çalıştığımı söyleyebilirim.Ufuk Üniversitesinde Yüksek Lisansıma başlayıp kariyerime devam etmek istiyorum.

  • Ufuk Üniversitesi …. bölümünde halen okumakta olan öğrencilere veya yeni mezunlara neler tavsiye edersiniz?

Ufuk Üniversitesi her türlü imkanlar konusunda çok iyi durumdadır.Gerek öğretim üyeleri gerek eğitim hemşireleri öğrencilerini sağlık sektörüne profesyonel bir çalışan olarak hazırlamaktadır.Okulumuzda bulunan uygulama odaları,staj imkanları vs mesleğimize oldukça fayda sağlıyor.Çünkü sağlık insanın temel haklarından biridir.Bunun bilincinde öğrenci yetiştirmeyi hedef alan okulum, öğrencilerini tam teşekküllü olarak donatmayı hedef bilmiştir.Sağlık sektörünün en önemli meslekleri arasında yer alan Hemşirelik mesleğini okulum ve hocalarım sayesinde icra etmekten büyük onur duyuyorum.