Kadri Bahtiyar

Kadri Bahtiyar ile Gerçekleştirilen Röportaj

  • Kadri Bahtiyar kimdir? Kendinizden bahseder misiniz? Ufuk Üniversitesi’nden hangi bölümden ve ne zaman mezun oldunuz?

25 Ağustos 1964’te Balıkesir’de öğretmen bir babanın ve terzi bir annenin ikinci çocukları olarak dünyaya geldim. Aslen Orduluyum, anne-babam ve akrabalarımın büyük bölümü halen Ordu’da ikamet etmektedir.

İlköğrenimimi Ordu’da tamamladıktan sonra orta öğrenimime İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde devam ettim. 1981 yılında öğrenci olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı ailesine katıldım. Yurtiçinde ve yurtdışında değişik yerlerde görev yaptım. Halen Bursa Yenişehir Hava Meydan ve Garnizon Komutanı olarak görev yapmaktayım.

Ufuk Üniversitesi SBE Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans 2007 yılı mezunuyum (İlk mezunlardan).

  • Ufuk Üniversitesi’ni ve Uluslararası İlişkiler bölümünü tercih etme sebebiniz nedir?

Ben genel anlamda çocukluğumdan itibaren çok okuyan birisi oldum. Lisans eğitimimi iktisat alanında yapmama karşın asıl ilgim her zaman tarih alanına olmuştur. Uluslararası İlişkilerin geniş çalışma alanının tarihi, bugünü ve geleceği kapsadığını ve benim için çok uygun olduğunu söyleyen akademisyen bir arkadaşımın teşvikiyle Ufuk Üniversitesi SBE Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans eğitimime başladım. Ufuk Üniversitesi’ni tercih sebebim başlangıçta, çalışan birisi olduğumdan, ders periyodunun akşam saatlerinde olmasıydı. Derslere devam edemeyeceğimi düşündüğümden, o zaman kadar karşıma çıkmış olan birçok fırsatı değerlendirmek istememiştim.

Yaklaşık bir yıl devam eden hafta içi 12 saatlik derslerin hemen hepsine katılma şansım oldu. Alanında son derece başarılı kariyerlere sahip hocalarımızla geçirdiğim bu dönemi eğitim konusunda hayatımın en keyifli dönemi olarak niteleyebilirim.

  • Şu anki işiniz mezun olduğunuz alanla mı ilgili? Kendi alanınızda çalışıyorsanız, bu konuda bizi biraz bilgilendirebilir misiniz? Ufuk üniversitesinde okumanın alanda çalışırken gerek teorik gerek pratik size ne gibi avantajları oldu?

Yukarıda da belirttiğim gibi, yüksek lisans eğitimi aldığım dönem ve sonrasında benim zaten bir işim vardı. Ancak, Uluslararası İlişkileri hayatın her alanı ile ilgili bulduğumdan, kariyerimin sonraki döneminde bana önemli bir katkı sağladığını düşünüyorum. Örneğin, yakın dönemde yurtdışında bir yıl süre ile NATO ve katkı sağlayan yaklaşık 60 ülke askeri ve sivil personelinden oluşan bir ekibin yöneticiliğini yaptım. Zor şartlarda mükemmel bir iş çıkardığımız birçok seviyede dile getirilmiştir. Bu başarıda edinilen mesleki tecrübelerin yanında, uluslararası ilişkilerde almış olduğum eğitimin desteğini her zaman yakından hissettim.

  • İş bulma sürecinde üniversitemizin ve okuduğunuz bölümün size sağladığı avantajlar nelerdir?

Halen çalışmaya devam ettiğim için bu soruya şöyle cevap verebilirim; birçok üniversiteden öğretim üyeliği teklifi almaktayım ve bunları değerlendiriyorum.

  • Ufuk Üniversitesi’nden almış olduğunuz eğitim kariyerinizi nasıl etkiledi?

Ufuk Üniversitesi SBE Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans yaptığım dönemde edindiğim geniş görüşlülük ve hocalarımın yüreklendirici teşvikleri neticesinde, doktora eğitimime devam ettim. Şimdi düşündüğümde, eğer ben o zamanki ortamda bulunmasaydım ve o lezzeti ve güveni yaşamasaydım, büyük ihtimalle böyle bir yönelime girmezdim. Bu sayede mevcut kariyerimin dışında ikinci bir kariyer de edinmiş oldum.

  • Ufuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde halen okumakta olan öğrencilere veya yeni mezunlara neler tavsiye edersiniz?

Genç kardeşlerim, biliyorum ki sizler henüz eğitime genel anlamda bir “iş kapısı” olarak bakıyorsunuz. İçinde bulunduğumuz şartlarda çok da haklısınız. Ama benim edindiğim tecrübe, iş sahibi olmak için devam ettiğiniz eğitimlerin aslında niceliğinden çok niteliğinin geleceğinizi belirlediğidir. Bu nedenle Ufuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü size bir göl sunuyor, ne kadar içeceğiniz ya da orada neler üreteceğiniz sizin bireysel çabalarınızla doğrudan ilişkili. Eğer size sunulan olanakları iyi değerlendirip; çok okuyup, çok araştırıp, sadece öğrenme değil, aynı zamanda analiz yapabilme yeteneklerinizi ve uluslararası ilişkilerin olmazsa olmazı dil yeteneklerinizi geliştirirseniz, bir şekilde bu emeklerinizin karşılığını alacağınıza inanıyorum.

Sevgi ve başarı sizlerle olsun.