Tolga Bıyıklı

Tolga Bıyıklı ile Gerçekleştirilen Röportaj

  • Tolga Bıyıklı kimdir? Kendinizden bahseder misiniz? Ufuk Üniversitesi’nden hangi bölümden ve ne zaman mezun oldunuz?

1976 Ankara Doğumluyum. Başak Emeklilik Hayat, Doğan Emeklilik, Dış Bank ve Garanti Faktöring şirketlerinde çalıştım son 12 yıldır Garanti ailesi mensubuyum ve hala Garanti Banaksı Sincan Çarşı şube müdürlüğü görevini yürütüyorum. İnsan Kaynakları yüksek lisans öğrencisi olarak 2013 yılında başladığım bölümden 2015 yılında mezun oldum.

  • Ufuk Üniversitesi’ni ve İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünü tercih etme sebebiniz nedir?

İşimiz temelde insan kaynağını verimli ve etkili bir şekilde yönetmekten geçiyor. Rakamlar sadece yönetim başarısının sonuçları. İnsan kaynakları bölümünü iş performansımı artıracağını, kariyer yolculuğumda destekleyici bir unsur olacağını düşündüğüm için tercih ettim. Ufuk Üniversitesini mezunu bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine değerlendirdim. Çok değerli ve işini aşkla yapan eğitimcilerle buluşma tanışma fırsatı bulduğum içinde çok memnunum.

  • Şu anki işiniz mezun olduğunuz alanla mı ilgili? Kendi alanınızda çalışıyorsanız, bu konuda bizi biraz bilgilendirebilir misiniz? Ufuk üniversitesinde okumanın alanda çalışırken gerek teorik gerek pratik size ne gibi avantajları oldu?

İşim Özel bir bankada şube yöneticiliği. 12 çalışma arkadaşımla müşteri memnuniyetini üst seviyede tutarken rakamsal hedefleri gerçekleştirmek için önemli bir mücadele veriyoruz. Çalışma arkadaşlarımın kariyer yolculuklarında onlara destek olabilmek, gelişimlerine katkı sağlarken performanslarının da yüksek seyretmesi için insan kaynakları bölümünde aldığım eğitimden oldukça faydalandığımı düşünüyorum. Özellikle Y kuşağının iş yaşamındaki yeri üzerine hazırladığım ödev yeni kuşakların sayısının iş yaşamında hızla arttığı bir dönemde onların hayata ve iş yaşamına bakışlarını anlamak beklentilerini tahmin edebilmek ve iletişimimi güçlendirmek adına çok faydalı oldu.

  • İş bulma sürecinde üniversitemizin ve okuduğunuz bölümün size sağladığı avantajlar nelerdir?

Okuduğum dönemde Garanti Faktöring şirketinde bölge müdürü olarak çalışıyordum. İşimi daha iyi yapmak konusunda oldukça faydalı olduğunu söyleyebilirim.

  • Ufuk Üniversitesi’nden almış olduğunuz eğitim kariyerinizi nasıl etkiledi?

Çalışan bağlılığı ve memnuniyeti çalıştığım kurumun vazgeçilmezleri arasındadır. Müşteri memnuniyeti ile doğrudan ilişkisi olduğu için ölçümlemesi sıklıkla yapılır ve çok önemsenir. Bir yönetici olarak İnsan kaynakları eğitiminin çalışma arkadaşlarımı anlamak, potansiyeli görmek, gelişim desteği vermek ve vizyon çizmesine yardımcı olmak için çok faydasını çok gördüm.

  • Ufuk Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünde halen okumakta olan öğrencilere veya yeni mezunlara neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle en klasik tavsiye olan sevdiğiniz işi yapın seveceğiniz işte tüm zorluklara ve mesafelere rağmen ısrarcı olun derim. Okul süresinde veya mezun olduktan sonra yapılacak stajların iş yaşamını tanıma ve meslek seçiminde önemli bir yeri olduğu gerçek. Ezberlemek yerine özü anlamaya, yorumlayabilmeye, tartışmaya çalışın. Zorlu iş yaşamı ve maddi imkanlardan etkilenip hayallerinizden ve ideallerinizden asla vazgeçmeyin.